5 mīti par budžeta plānošanu

Vairākums cilvēku neplāno savu budžetu, lai gan zina, ka vajadzētu. Budžeta plānošana palīdz sekot līdzi savai finanšu plūsmai un būt lietas kursā par to, kas notiek mūsu bankas kontos. Vai ne tā? Arī es vēl nesen tā domāju, bet šī doma man tā arī nepalīdzēja tikt galā ar savu finanšu pārvaldīšanu. Es vienmēr uzskatīju, ka budžeta plānošana un uzturēšana ir milzīgs darbs, tāpēc man nekad neatradās tam laika. Neskatoties uz to, es tomēr redzēju, ka tuvojos personīgo finanšu kraham, tāpēc man steidzami bija nepieciešama kāda palīdzība. Galvenā problēma bija tā, ka es tērēju vairāk naudas, nekā ik mēnesi saņēmu. Es biju spiests regulāri izmantot kredītkarti, un bankas konta bilance kļuva negatīva.

Es zināju, ka kaut kas ir jādara lietas labā. Tā es nolēmu, ka vēlreiz jāpamēģina budžeta plānošana, un sapratu, ka tas viss nemaz nav tik sarežģīti, kā vairākumam cilvēku šķiet. Daudzas lietas, ko mēs domājam par budžeta plānošanu, ir pārspīlētas un gluži vienkārši nav taisnība. Kad es biju atbrīvojies no šiem aplamajiem priekšstatiem, es beidzot varēju paraudzīties uz savām finansēm ar objektīvāku skatu, ieraugot nepieciešamos uzlabojumus un nonākot pie plāna, kas varētu mani “izvilkt no grāvja”. Turpinājumā iepazīstieties ar 5 mītiem par budžeta plānošanu, kas mūs attur no savu finansiālo mērķu sasniegšanas.

Budžetaplānaveidošanairsarežģīta

Vai jau doma par budžeta plānošanu liek jums justies nomācoši? Ticiet vai nē, bet tas ir pārspīlēti. Patiesībā budžeta plānošana var būt vienkārša. Vienkāršiem vārdiem runājot, budžeta plāns nav nekas vairāk kā saraksta ar naudu, kas ienāk jūsu dzīvē un kas aiziet no tās. Tas var būt plāns kā uz papīra, tā arī elektroniskā formātā, tāpēc jums atliek vien izvēlēties sev piemērotāko. Mūsdienu tehnoloģijas sniedz plašas iespējas savu finanšu plānošanai – ir pieejamas gan datorprogrammas, gan viedtālruņu aplikācijas. Plāna augšmalā uzrakstiet jūsu ikmēneša ienākumus, bet plāna apakšmalā uzrakstiet savus ikmēneša izdevumus. Vienkāršots budžeta plāns ir gatavs! Ja vēlaties padarīt savu budžeta plānu detalizētāku, sarakstiet savus ienākumus un izdevumus pa konkrētām pozīcijām, bet patiesībā tas nemaz nav nepieciešams – galvenais ir zināt savu ienākumu un izdevumu kopējo apmēru. Ja jūs allaž esat izvairījušies no budžeta plāna veidošanas, izdariet sev pakalpojumu un nesarežģījiet lietas.

Jumsirjāprotdarbotiesarcipariem

Ja jūs esat pabeiguši vismaz 2. klasi, jūs spējat arī sastādīt budžeta plānu, jo viss, ko budžeta plāna sastādīšana ietver, ir saskaitīšana un atņemšana. Kad esat noteikuši visus savus ienākumus un izdevumus, sarakstiet tos divās atsevišķās kolonnās un atņemiet no ienākumiem izdevumus, lai redzētu sava budžeta atlikumu vai, ļaunākajā gadījumā, iztrūkumu. Ja iegūtais rezultāts ir negatīvs, jums ir jādomā par savu izdevumu samazināšanu, bet, ja iegūtais rezultāts ir pozitīvs, apsveicu – jums ir budžeta atlikums!

Budžetaplānošanaaizņemdaudzlaika

Budžeta plānošana prasa daudz laika, bet tikai sākumā, jo, kad jūs sākat plānot savu budžetu, jūs ne tikai mācāties, kā to darīt, bet arī nosakāt savu ienākumu un izdevumu pozīcijas, kas var aizņemt vairāk laika. Kad budžeta plāna pamats ir izveidots, turpmākos mēnešus tā piekoriģēšanai ir jāveltī niecīgs laiks, it īpaši, ja jūsu budžeta plāns ir tik vienkāršs, kā aprakstīts iepriekš. Personīgi man budžeta plāna piekoriģēšana katra mēneša beigās aizņem vien pusstundu. Šī pusstunda ir mainījusi manu finansiālo situāciju līdz nepazīšanai – tā man ir iemācījusi kontrolēt savus izdevumus, tādējādi mazinot arī bažas par savām finansēm.

Budžetaplānošanaliekatteiktiesnoizklaidēmuncitiemtēriņiem

Vai jūs domājat, ka budžeta plānošana nozīmē izklaižu un atpūtas izslēgšanu no jūsu dzīves, un naudas tērēšanu tikai pašam nepieciešamākajam? Tas tā nav. Tā vietā budžeta plānošanu uzskatiet par plānošanu, kas nosaka, cik daudz jūs ik mēnesi varat tērēt, lai mēneša beigās nepaliktu bez naudas. Šāda pieeja finansēm ļauj tērēt naudu, kur un kad jūs to vēlaties, nevis uztraukties par to, vai jums pietiks nauda tam, lai samaksātu par īri. Ja jums patīk katru dienu doties uz kafejnīcu, lai iedzertu tasi kafijas, viss ir kārtībā – tikai neaizmirstiet to iekļaut savā budžeta plānā. Ja jūs vēlaties iet uz kino 3 reizes mēnesī, viss ir kārtībā – tikai iekļaujiet to savā budžetā. Viss, kas jums ir jāizdara, ir jāatliek attiecīga naudas summa, lai varētu segt visas jūsu ieplānotās aktivitātes. Daudzi, iespējams, iebildīs, ka tāda plānošana laupa visu prieku un ka izklaižu prieks slēpjas spontanitātē. Ja jūs esat viens no šiem cilvēkiem, iekļaujiet savā budžeta plānā pozīciju arī kaut kam spontānam, līdzīgi kā teju jebkurā budžeta plānā tiek iekļauta pozīcija “neparedzētiem izdevumiem”. Atcerieties, ka budžeta plāna veiksmīgums ir atkarīgs no jūsu prioritātēm, proti, ja jūs iekļaujat budžeta plānā izdevumus spontānām izklaidēm, ziniet, ka šo naudu jūs nevarēsit tērēt kaut kam citam, bet, ja arī iztērēsit, būsit atņēmuši sev līdzekļus izklaidēm. Nemelojiet sev un nesagroziet savu budžeta plānu, skatoties pēc situācijas. Plāns ir plāns, un, ja jūs vēlaties gūt finansiālus panākumus, tas ir arī jāizpilda. Zināšana, cik daudz jūs varat iztērēt un cik daudz jūs parasti iztērējat, palīdz noteikt prioritātes un pieņemt attiecīgus lēmumus.

Manjauirbudžetaplāns

Nē, jums nav budžeta plāna, ja jūs esat to izveidojuši pirms 6 mēnešiem un kopš tā laika neesat tajā ieskatījušies. Ja jūs neizmantojat savu budžeta plānu, tam nav nekādas jēgas – tas nekādā veidā nepalīdzēs jums sekot līdzi savai finanšu plūsmai un uzlabot savu labklājību. Kā jau pieminēts, lai budžeta plāns būtu efektīvs, tajā vajadzētu ieskatīties vismaz reizi mēnesī, jo tas ir vienīgais veids, kā būt lietas kursā par to, kur nonāk jūsu nauda vai kur tai vajadzētu nonākt.